Eating In But Still Wasting Money? This Could Be Why

- By
1 of 15

grocery money saving tips

Source: skynesher / Getty

Making meals at home can be a great way to save money. While one meal out can cost $15 to $20, you can often make all meals at home in one day for that amount of money. But, that’s only true if you’re making financially smart choices at the grocery store. The markets can still put a major dent into your checking account if you aren’t careful. You may realize it would’ve been cheaper to get that burger from that burger stand rather than make it at home when you compare the numbers. And since cooking takes a lot of time between the prep work, the actual cooking, and doing the dishes that creates, you want to make sure you’re actually saving money. So if you’ve been dining in, but notice that your credit card statements haven’t dipped even a little, here are some hidden reasons why that is the case.

grocery money saving tips

Source: Akaradech Pramoonsin / Getty

You’re still buying pre-made at the store

You believe it’s inexpensive, because it’s from the grocery store. So you’re just buying your sushi, your meatloaf, and your chicken noodle soup from the pre-made section. But sushi rolls at grocery stores aren’t much less expensive than those at a restaurant. You’ll still face $10 to $13 a roll. That chicken soup is $6 or $7 for about a bowl, which might be more than it is in a restaurant.

TRENDING ON MADAMENOIRE
Comment Disclaimer: Comments that contain profane or derogatory language, video links or exceed 200 words will require approval by a moderator before appearing in the comment section. XOXO-MN