Ways You’re Wasting Money On Groceries

- By
9 of 15

saving money on groceries

Gettyimages.com/olive oil

Cooking with olive oil

Not only is olive oil more expensive per ounce than, say, canola or grape seed oil, but it’s more expensive in another way: it cooks away quicker than those other oils. So you have to use more of it to sauté veggies or grill meat. Use grape seed oil to cook food, and olive oil to season already cooked food.

TRENDING ON MADAMENOIRE
Comment Disclaimer: Comments that contain profane or derogatory language, video links or exceed 200 words will require approval by a moderator before appearing in the comment section. XOXO-MN